Kako pravilno postaviti pregled detektora metala Garrett ACE 250:

Корисников грб
Копач
Поруке: 330
Придружен: 17 Мај 2022, 17:28

Kako pravilno postaviti pregled detektora metala Garrett ACE 250:

Порука од Копач »

Наравно, детектор се не може похвалити флексибилношћу подешавања, у суштини све се своди на контролу осетљивости, односно ако претерамо и поставимо вршна подешавања на sensitivity, онда је у одређеном случају могуће примити лажне сигнале, односно детектор ће реаговати на апсолутно све нечистоће, састав металних честица у земљишту, Proformance калем је прилично осетљив у поређењу са crossfire а ја, на пример, скоро увек одмах ресетујем ниво осетљивости, такође сам приметио да скоро све Garrett веома неселективно говоре о таквом саставу мете као што је јак оксид, ливено гвожђе, и сврставају је у златну мету, како се са њом поступа и како покушавају да утврде шта је испод завојнице? У почетку сам, наравно, покушао да анализирам ситуацију, али сам убрзо закључио након разговора са једним инжењером из тима Garrett о томе да се ради о бескорисном подухвату, јер се ниво одређивања ове врсте метала по проводљивости бљесне у подешавањима уређаја и ставља у заједничку гомилу са нивоом злата, односно ситуација је потпуно ћорсокак ако ставите комад ливеног гвожђа (или јако оксидовани предмет од црног метала), и ставите златни прстен поред, на пример, онда ће у 95% ако не и од 100% сигнал бити приближно на истом нивоу сегмента, ту се ништа не може урадити, по мом мишљењу ово је главни недостатак овог модела у овом режиму.
У режиму pinpoint (прецизно одређивање циља) Нисам приметио неке посебне проблеме, окидање мете, ако лежи на мање-више прихватљивој дубини (око један и по бајонет лопате) је сасвим адекватно, скоро у центар завојнице, али ако је већ дубље, pinpoint природно почиње да хода, а озбиљно, у овом случају уклањам један или два слоја земље, око 7-10 цм, након тога поново ходам, тада по правилу pinpoint разјашњено, ако не, поново скинем горњи слој, али мање, поново проверим, обично да ли је мета дубока, и не можете га одмах пронаћи, два пролаза за уклањање горњег слоја су довољна да нормализујете равнотежу pinpoint.
Индикација мерача дубине укључена ACE 250 нисам га користио, као ни на свим другим детекторима, не видим никакав практичан смисао у томе, он то види и може нешто мање-више тачно да покаже само ако мета није већа од новчића, иначе само заварава, ова функција је потпуно потребна. Програми за претрагу са унапред подешеном дискриминацијом су свакако корисни, али само за оне који први пут узимају детективско језгро, увек користим свој програм Custom, у зависности од сврхе претраге, унапред подесим сегмент, али, у већини случајева, тражим са потпуно онемогућеном дискриминацијом, у процесу откривања циља сегмент је видљив, ту већ доносимо одлуку да ли да копамо или идите даље, има доста сумњивих сигнала, само њушка или копа, врло често су такви налази скидани са земље као стари џепни сат који је звонио у сегменту фолије, али сигнал скаче из сегмента у сегмент, што значи да је сигнал сумњив и захтева додатне, провере.
Прилози
IMG_20230108_205912.jpg
Последње учитавање од Копач дана 08 Јан 2023, 21:00, учитано 1 пут укупно.
У Србији можете да копате детектором метала: 1) Ако сте власник земљишта. 2) Уз дозволу власника земљишта.
3) ако се ова земљишна парцела не налази у границама споменика културе. Ако нађете нешто занимљиво, не заборавите да обавестите археологе!
Luka Darko
Поруке: 9
Придружен: 23 Мај 2022, 21:11

Re: Како правилно подесити Garrett ACE 250, преглед детектора метала:

Порука од Luka Darko »

На ACE увек постављам осетљивост на 1 бар испод максимума. Ако поставите максимум, број лажних позитивних резултата нагло се повећава. Иначе, како сам приметио, лажни сигнали се чешће јављају по сувом и топлом времену када калем додирне стабљику траве, чешће суву. Кабл из завојнице је увек добро фиксиран. Лажни аларми су узроковани статичким електрицитетом као по влажном времену, лажних сигнала практично нема. Још увек зарђали метал даје сегмент у сектору "злато", али у већини се то може одредити померањем завојнице преко мете, сегмент почиње да "јури" злато-гвожђе-злато. Бар је тако на мом ACE...
Још увек танка алуминијумска жица даје сегмент у бронзи или сребру, у зависности од дужине и облика комада жице. Можете разликовати само лопатом. И даље не дозволите да се батерија испразни испод 2. поделе (ниже), број кварова се нагло повећава. Чак и при тражењу по киши на температури близу 0 (касна јесен), чак и уз благо залеђивање калема, појављује се много "фантомских" сигнала. Увек користим калем без заштите (имам овај принцип). Такође је боље залепити рупе за звучнике лепљивом траком, прашина и влага неће ући и звук ће се смањити. Па, чисто лично мишљење: драгуљар и реликт модови једноставно нису потребни - додатни "звони и звиждаљке", и сви метали + новчићи + обичај би били довољни.
Yamal
Поруке: 8
Придружен: 29 Нов 2022, 22:25

Re: Како правилно подесити Garrett ACE 250, преглед детектора метала:

Порука од Yamal »

Поздрав колеге. Генерално, мој МД се покварио. Прво је било кварова, а онда је звук нестао. Ставио сам га на полицу до бољих времена, као што сам успео са Сигнумом. Али ово је позадина. Сада је најмлађи син почео да показује интересовање за претрагу и одлучио сам да поправим ACE. Растављен, погледао, видео да је микроколо изгорело LM4818. Наручио сам га на Алију, чекао скоро два месеца, али ипак чекао. Након замене чипа, појавио се звук, али су кварови остали. Дискриминација је укључена, како фабрички тако и ручно контролисана. Проверио завојницу, све је у реду. Шта би могао бити проблем?
Могу кад хоћу
Поруке: 1
Придружен: 09 Јан 2023, 19:57

Re: Како правилно подесити Garrett ACE 250, преглед детектора метала:

Порука од Могу кад хоћу »

Рећи ћу шта се десило мојој, са штапом (10 година искуства, са њом).
Стандардна завојница је сама по себи веома шушкава (посебно за тресење и ударање у препреке приликом откривања у шуми), а блок који сам имао без причвршћивања завојнице је одавао трилове (некада је био, као две врсте плоча и фирмвера, са неким издавао трилове, са другима не). У просторији, обично, МД је цвилио, са штапом. У зависности од близине армираног бетонског пода, плафона, металопластичне столарије и укључених апарата (ТВ), светло се пали. Такве трилове, ако су настали ван просторије, третирао је притиском на контакте иглом (и чишћењем унутрашњости нултим брушењем, алкохолом, након нулирања) у конектору кабла завојнице. Понекад сам га чистио истом обрисаном нулом, контакт кабла на човеку, на блоку. Погледао сам оксидацију опружних контаката и јастучића у одељку за батерије, и што је најважније, притиснутих (до заобљености), до нормалног притиска, челичне жице, од преграде за батерије, до контаката - никла - у блоку, на плоча (чак сам покушао да их сервисирам лемљењем). Често се такви -пиатаки-контакти- на плочи обришу овим челичним жицама, од контаката у батерији, до материјала плоче (текстолита), и престају да контактирају или да кваре. Најчешће је овај комплекс услуга помогао; понекад на неко време.
Пошаљи Одговор

Повратак на “Дискусија о свим питањима везаним за детекторе метала и претрагу”