Чишћење патине и оксида на античким предметима од обојених метала.

Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Чишћење патине и оксида на античким предметима од обојених метала.

Порука од Alexander Soloviev »

Можда вам се неће допасти патина и оксиди на антиквитетима и можда ћете желети да их уклоните.
Таква жеља се узима у обзир приликом куповине или продаје појединачних старинских предмета од обојених метала.
Тамна патина је добар знак када је у питању куповина антиквитета од месинга, бронзе или бакра.
Метал прекривен патином са годинама даје вредност предмету. Ово је природни процес старења ових материјала. Уклањањем овог слоја историје смањићете вредност предмета на тржишту антиквитета.

1) Оксид на бронзи.
2) Патина на бронзи.
3) Патина на месингу.
Прилози
1.jpeg
2.jpeg
3.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Чишћење патине и оксида на античким предметима од обојених метала.

Порука од Alexander Soloviev »

Али понекад само треба да уклоните прљавштину са површине. На пример, купили сте чајник, самовар или старо посуђе од ливеног гвожђа и желите да га користите за предвиђену сврху. У овом случају, боље је припремити га за свакодневну употребу у свакодневном животу.
Чишћење је сасвим разумно у већини ових случајева. Проблем почиње када протрљате део предмета. Лагано полирање је могуће, али хабање одређеног дела није прихватљиво и биће тешко продати такву ствар колекционару. Полирање меком крпом уклања само малу количину плака да би делови били лепи без уништавања патине.

4) Полирана патина.
Прилози
4.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Чишћење патине и оксида на античким предметима од обојених метала.

Порука од Alexander Soloviev »

Никада не користите средства за чишћење за чишћење, она могу потпуно уништити све вредне наслаге које су се стварале годинама. Једноставно чишћење благим сапуном и водом ће уклонити прљавштину и отиске прстију. Уверите се да сапун не садржи јаке хемикалије, посебно избељивач хлора, који може оштетити метал. Немојте користити тврду воду, користите дестиловану или филтрирану воду. Немојте наносити никакве посебне премазе или средства за чишћење на производ без савета стручњака.
Ако се прашина и прљавштина не исперу, боље је оставити како јесте.
Прилози
5.jpeg
6.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Саша Сакович
Поруке: 496
Придружен: 08 Мај 2022, 20:30
Место: Trstenik Srbija

Re: Чишћење патине и оксида на античким предметима од обојених метала.

Порука од Саша Сакович »

👍
Ако нешто купите од мене, пошаљите ми приватну поруку. Хвала
Пошаљи Одговор

Повратак на “Стари намештај, Фигурице, Слике, Огледала”