Сакупљање старих грејача за стопала

Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Сакупљање старих грејача за стопала

Порука од Alexander Soloviev »

У 16. веку људи су дошли на идеју да загреју своја стопала уз помоћ посебних кутија, унутар којих је била постављена посуда са врелим угљем. Ставите ноге на такав јастучић за грејање и чини вам се топло.
Прилози
1.jpeg
2.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Сакупљање старих грејача за стопала

Порука од Alexander Soloviev »

Као материјали за његову производњу најчешће су коришћени дрво, лим или месинг. Понекад су били комбиновани. Они који су били богатији имали су сребрне грејаче за ноге.
Прилози
3.jpeg
4.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Сакупљање старих грејача за стопала

Порука од Alexander Soloviev »

Временом, мали грејачи постали су не само корисна ствар, већ и унутрашња декорација. На пример, у 18. веку су се појавили у Америци, почели су да украшавају срцима и дају их за венчања. Американци су носили јастучиће за грејање у цркву да би им ноге биле топле током дугих служби зими. Цркве су чак имале и одвојене просторије у које су парохијани могли да сипају свеж угаљ у своје грејне јастучиће.
Прилози
5.jpeg
6.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Сакупљање старих грејача за стопала

Порука од Alexander Soloviev »

Јастучићи за грејање носили су се са собом на пут у вагонима, санкама, а проналаском возова у вагоне. Касније су грејачи за ноге уграђени у под купеа воза, а затим у под аутомобила.
Прилози
7.jpeg
8.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Сакупљање старих грејача за стопала

Порука од Alexander Soloviev »

Почели су да заборављају на грејне јастучиће тек појавом керамичких грејних јастука и побољшањем система грејања. У Европи се то догодило у 19. веку, у Америци почетком 20. века.
Данас су многи колекционари заинтересовани за античке античке јастучиће за грејање, а многи стари јастучићи за грејање вреде пристојног новца.
Прилози
9.jpeg
10.jpeg
11.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Саша Сакович
Поруке: 496
Придружен: 08 Мај 2022, 20:30
Место: Trstenik Srbija

Re: Сакупљање старих грејача за стопала

Порука од Саша Сакович »

👍
Ако нешто купите од мене, пошаљите ми приватну поруку. Хвала
Пошаљи Одговор

Повратак на “Стари предмети за домаћинство”