Сакупљање кишобрана

Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Сакупљање кишобрана

Порука од Alexander Soloviev »

Први сунцобрани су дизајнирани да се заклоне од сунца. Кишобрани су се користили у древним друштвима у Асирији, Кини, Египту и Грчкој.

Међутим, Кинези су били ти који су били пионири у хидроизолацији кишобрана, импрегнирајући папирне кишобране воском и лаком како би пружили додатну заштиту од кише.
Прилози
1.jpeg
2.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Сакупљање кишобрана

Порука од Alexander Soloviev »

Кишобрани су постали све популарнији у Европи током 16. и 17. века, али модеран француски дизајн помогао је да овај додатак уђе у мејнстрим, барем међу женама. Почетком 1700-их, Парижанин Жан-Маријус развио је склопиви (џепни кишобран) како би помогао својим елегантним клијентима да заштите своје скупе перике од кише. Након одобрења Луја 14, Маријусов изум је добио краљевску привилегију, дајући му ексклузивна права на производњу кишобрана у Француској у наредних пет година. У то време, многи мушкарци су кишобран сматрали женским додатком. У почетку је употреба овог уређаја изазвала снажну негативну реакцију, посебно код кочијаша, који су раније предлагали да се пешаци сакрију по кишном времену.
Прилози
3.jpeg
4.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Сакупљање кишобрана

Порука од Alexander Soloviev »

Додатак је постајао све популарнији, ручке за кишобране су направљене од дрвета, метала, слоноваче са вештачким резбаријама. Британац Семјуел Фокс је 1852. године изумео кишобран са челичним ребрама, заменивши теже кишобране који су могли да теже и до 2 килограма. Различити стилови преклапања постали су популарни крајем 19. века пошто су ручке кишобрана постале дуже и лакше.
Већина викторијанских кишобрана била је прекривена једнобојном бојом. Неки скупи стилови укључивали су украсну чипку, рељефне траке, перје или ресе око ивица.
До почетка 20. века већина кишобрана је постала дужа и витка, и почела је да се везе памуком. Током 1920-их, кишобрани под азијским утицајем који су изгледали спљоштени када су потпуно отворени постали су популарни у Америци и Европи. Често су се правили са дршкама од бамбуса, танким дрвеним ребрима и пресвучени светлом цветном тканином.
Прилози
5.jpeg
6.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Саша Сакович
Поруке: 496
Придружен: 08 Мај 2022, 20:30
Место: Trstenik Srbija

Re: Сакупљање кишобрана

Порука од Саша Сакович »

👍
Ако нешто купите од мене, пошаљите ми приватну поруку. Хвала
Пошаљи Одговор

Повратак на “Стари предмети за домаћинство”