Како одредити старост старинског старинског намештаја од ексера и шрафова.

Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Како одредити старост старинског старинског намештаја од ексера и шрафова.

Порука од Alexander Soloviev »

Један од кључева за утврђивање датума, аутентичности старог намештаја и можда његове историје је да вам помогне да кажете ексере и шрафове. Како је дизајн намештаја постао сложенији у касном 17. веку и употреба месинганих окова, брава и скривених шарки постала је популарнија, појавила се потреба за причвршћивачима који би могли да држе окове за намештај. Ручно рађени ексери су држали два дела и били су савијени са задње стране, што је била најбоља опција за то време.
Прилози
1.jpeg
2.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Како одредити старост старинског старинског намештаја од ексера и шрафова.

Порука од Alexander Soloviev »

Идеја о пропелеру је веома древна, али су се ретко производили у великом броју. Нови трендови у производњи намештаја тог периода захтевали су употребу више шрафова, па је процес постао уобичајен. Вијци из 18. века почели су на исти начин као и ручно рађени ексери тог времена, у облику четвртасте гвоздене шипке произведене на машини за ваљање. У многим случајевима исти ковач који је направио ексере је направио и шрафове,
и тако нам је оставио одлике мајсторове руке. Ковач је загрејао ексер, па је почео да кује округли штап. Када је достигнут одговарајући степен (заобљеност), врући штап је стегнут у шкрипац и обликован у шраф ручним навојем. Утор за равни одвијач је исечен ножном тестером. Цео овај ручни процес оставља много трагова и ручно рађених доказа. У већини случајева глава завртња није савршено округла. Жлебови исечени ручно такође нису савршени у средини главе. Испод главе, изнад глатког дела осовине изнад навоја, виде се места где се види равна страна гвозденог ексера. Овај део осовине скоро никада није потпуно округао или потпуно гладак. Али најочигледнији кључ који нам отвара поглед на ручну израду је навој, нагиб и угао навоја у односу на осовину значајно ће варирати од навоја до навоја, као и дубина продирања у осовину на којој је навој формирана. Главе шрафова су често равне, а врх је увек туп, јер га је ковач једноставно одсекао. А укупни облик целог завртња је цилиндричан, а не коничан као савремени шрафови. Због појединачних нијанси у процесу ручне израде, два вијка никада неће бити иста.
Вијци са таквим карактеристичним особинама производили су се до почетка 19. века.
Прилози
3.jpeg
4.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Како одредити старост старинског старинског намештаја од ексера и шрафова.

Порука од Alexander Soloviev »

После рата 1812. године почели су да се производе шрафови на алатним машинама, а шраф је имао глатки, оштар навој, али је глава завртња и даље морала да се кује ручно. Утор за одвијач је и даље исечен тестером.
Увођење 1848. године потпуно машински направљеног сврдла са конусном осовином и шиљастим крајем означило је почетак нове ере у производњи шрафова.
Прилози
5.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Како одредити старост старинског старинског намештаја од ексера и шрафова.

Порука од Alexander Soloviev »

1930. године у масовној производњи појавили су се шрафови са сферичном попречном главом. Сваки комад намештаја који има шраф са овом главом ће указивати на то да је комад намештаја направљен после 1930. године.
Прилози
6.jpeg
6.jpeg (29.72 KiB) Прегледано 911 пута
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Саша Сакович
Поруке: 496
Придружен: 08 Мај 2022, 20:30
Место: Trstenik Srbija

Re: Како одредити старост старинског старинског намештаја од ексера и шрафова.

Порука од Саша Сакович »

👍
Ако нешто купите од мене, пошаљите ми приватну поруку. Хвала
Пошаљи Одговор

Повратак на “Стари намештај, Фигурице, Слике, Огледала”