Особине црквене хералдике.

Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Особине црквене хералдике.

Порука од Alexander Soloviev »

За разлику од световне хералдике, можете купити црквени грб:
по припадности црквеној општини; стицање титуле и избор грба;
представљање амблема од стране папе.
Дакле, световне власти се нису мешале у доделу ових знакова. У случају архиепископа и епископа или сличних великодостојника, њихова канцеларија обично има свој грб, а лични грб га само допуњава, али заправо нема утврђеног поретка по овом питању.
Црквени симболи немају шлемове и накит, али постоје капа, крст, митра, штака и понекад мач и кнежевска круна. Крст је обично златне боје и налази се у средини изнад горње ивице штита. Једноруки је за епископе, дворуки за архиепископе и патријархе. По папској одлуци из 1969. године уклоњене су митре, жезла и мачеви, укључујући и кнежевске круне, па данас срећемо овако модификоване грбове, али и по старом узору. Важно је напоменути да је боја шешира одређена рангом, слично као број ресица или чворова на ужади.
Употреба црквених симбола је тешка; најтежа је ситуација са црквеним редовима. Неки манастири су имали своје знаке, други их нису имали, али су неки редови имали и имају заједнички знак (нпр. доминиканци). Од 17. века срећемо игуманије са овалним штитом подржаним штаком која је пробијала круну изнад штита. Посебна су ствар знаци духовних витешких редова. Велемајстори су често користили и квадратни штит, орденске ланце; срећемо посебно витезове са амблемом реда, постављеним на челу породичног штита, а из 17. века - са породичним грбом, оивиченим орденским крстом.
Аутор: Антонин Урбанек, председник Регионалног регистра грбова Чешке Републике
Прилози
1.jpeg
2.jpeg
3.jpeg
4.jpeg
5.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Саша Сакович
Поруке: 496
Придружен: 08 Мај 2022, 20:30
Место: Trstenik Srbija

Re: Особине црквене хералдике.

Порука од Саша Сакович »

👍
Ако нешто купите од мене, пошаљите ми приватну поруку. Хвала
Пошаљи Одговор

Повратак на “Грб, Заставе, Транспаренти, Симболи”