Drugi svjetski rat: uniforme, amblemi:

Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Srpski SS dobrovoljački korpus

Порука од Alexander Soloviev »

Оружана формација створена 3. марта 1942. од стране владе Милана Недића у окупираној Србији, тзв. недићевци, као додатно појачање цивилној полицији да одржава ред и да Немцима олакша окупацијске задатке. Углавном настала проширењем бивших Југословенских жандармеријских пукова, Дринског и Дунавског, одредима полиције који су већ били у служби окупатора у Србији, и од подофицира и официра Југословенске војске који су избегли заробљеништво или су пуштени из заробљеништва.

Приликом формирања је имала око 17,000 људи. За јануар 1943. године постоји податак о бројном стању од 36,716 људи укључујући помоћне службе и наоружану сеоску милицију. Први командант био је пуковник Јован Тришић, а наследио га је генерал-мајор Боривоје Јонић.

Коришћена је, првенствено, за борбу против јединица Народноослободилачке војске и партизанских одреда Југославије. Често је садејствовала с окупаторовим оружаним снагама, и служила за обављање других полицијских послова против припадника НОП-а и других патриота.

Команда СДС је била у саставу Министарства унутрашњих послова тј. при председништву Српске владе, а команда СДС града Београда је била непосредно под командом управника града Београда.

СДС је била углавном наоружана лаким стрељачким наоружањем које се дали Немци из свог ратног плена. Попуна је вршена мобилизацијом, затим из редова Пећанчевих четника, а касније и четника Драже Михаиловића који су се до 1944 потпуно инфилтрирали у СДС.

У свом саставу је, поред других, имала и обавештајно одељење, а делила се на:
Градску државну стражу (полиција) која је слузила у Београду и другим већим градовима Србије,
Пољску државну стражу (жандармерија) која је обављала службу на целој територији осим подручја покривених Градском државном стражом, и
Граничну државну стражу која је обављала граничну службу.

Градска државна стража (полиција) делила се на одреде градске државне страже, а ови на квартовске одреде с потребним бројем станичних одељења на подручју кварта.

Пољска државна стража (жандармерија) делила се на окружне одреде ови, такодје, на среске, с потребним бројем станичних одељења. Територијална надлежност окружних и среских одреда поклапала се с територијалном надлежношћу односних округа и срезова у округу.

Гранична државна стража имала је 2500 припадника подељених у пет области: Београд, Краљево, Ниш, Ваљево и Зајечар. Свака област имала је по један батаљон, а свака област је била подељена на три округа. Сваки округ имао је неколико чета које се су даље делиле на среске одреде, водове, станична одељења и одељке. Главни задатак био је контрола промета преко границе.
Прилози
IMG_20230221_212817.jpg
IMG_20230221_212843.jpg
IMG_20230221_212954.jpg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Drugi svjetski rat

Порука од Alexander Soloviev »

Drugi svjetski rat
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Може ли неко да ми каже какву војну униформу војник носи?

Порука од Alexander Soloviev »

Amblem stranog dobrovoljca koji se bori na strani Njemačke, Drugi svjetski rat.

http://www.imha.ru/knowledge_base/base- ... en-ss.html
Прилози
IMG_20230409_180046.jpg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Може ли неко да ми каже какву војну униформу војник носи?

Порука од Alexander Soloviev »

Nastaviću temu amblema:
SS divizije. Waffen-Division SS.

https://alternathistory.com/divizii-ss- ... t-vtoraya/
Прилози
IMG_20230409_180446.jpg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Пошаљи Одговор

Повратак на “Предмети везани за војну историју”