Старинска дугмад

Корисников грб
Копач
Поруке: 330
Придружен: 17 Мај 2022, 17:28

Старинска дугмад

Порука од Копач »

Добар дан! Молим вас помозите ми да одлучим на дугмићима! Које земље и које године? Унапред сам захвалан свима!
Прилози
5.jpeg
4.jpeg
3.jpeg
2.jpeg
1.jpeg
У Србији можете да копате детектором метала: 1) Ако сте власник земљишта. 2) Уз дозволу власника земљишта.
3) ако се ова земљишна парцела не налази у границама споменика културе. Ако нађете нешто занимљиво, не заборавите да обавестите археологе!
Maricic Ivan
Поруке: 4
Придружен: 25 Мај 2022, 20:21

Re: Помоћ у одређивању дугмади

Порука од Maricic Ivan »

Лепа колекција, извини лоше стање
Luka Darko
Поруке: 9
Придружен: 23 Мај 2022, 21:11

Реци ми дугме

Порука од Luka Darko »

Реци ми дугме молим те
Прилози
14.jpeg
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Историја дугмади

Порука од Alexander Soloviev »

Свако дугме не само да је у стању да постане украс збирке правог познаваоца историје, већ и да му исприча о временима у којима је сам узорак био у употреби. У науци постоји чак и посебан термин - филобутанизам, који се односи на процес сакупљања и проучавања дугмади.
Последње учитавање од Alexander Soloviev дана 05 Авг 2022, 20:23, учитано 1 пут укупно.
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Историја дугмади

Порука од Alexander Soloviev »

Старинска дугмад - свет знања о прошлости

Стара дугмад, често неупадљива по изгледу, могу бити непроцењив извор сазнања о времену у коме су настала. Старинска дугмад се могу разликовати једна од друге по материјалу, величини, облику, тежини, као и симболици. Посебно значење имају и натписи.
Највећи интерес је спољна страна старих дугмади, односно слика на њој. Овде се у потпуности могу показати и породични грб или двоглави орао, као и специфичнији симболи, који одражавају, на пример, припадност одређеном ресору или министарству.
Што се тиче полеђине дугмади, није ништа мање занимљиво. На њему се види жиг мајстора код кога је направљена.

На основу постојећих разлика, стара дугмад се могу идентификовати одређивањем специфичности и времена израде узорака. Ова вештина вам омогућава да креирате читаве колекције.
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Историја дугмади

Порука од Alexander Soloviev »

Историјске чињенице о старинским дугмадима

Историја појаве дугмади је занимљива и разнолика. Њихови први аналоги укључују копче које су се појавиле у 3. миленијуму пре нове ере. Као резултат ископавања у долини Инда, пронађено је дугме са две рупе за шивење. У Европи, први налаз датира из 4. века пре нове ере. То су били предмети за везивање делова одеће код старих Грка, који су их користили за везивање кожних појасева. Од овог времена па све до 1. века н. постојали су узорци од злата. А у средњем веку витезови су их донели у Европу са Блиског истока. Међутим, дугмад је постала истински распрострањена тек у 18. веку, добивши прво признање од мушкараца, а касније ушла у женску гардеробу. Израђивали су се од племенитих метала и често су били украшени драгим камењем.
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Историја дугмади

Порука од Alexander Soloviev »

Промене у времену

Дугмад као украси била су у част старих Египћана. Били су то дискови, и коришћени су као наградне значке, причвршћујући истовремено детаље одеће. У Европи су у средњем веку доживљавани као украс, често су се шивали на рукавима, као и на грудима одеће. Уз њихову помоћ наглашен је статус власника, његово племство и богатство. Дакле, највреднији су били узорци од слоноваче, племенитих метала и камења. Као петље коришћена је кожа или гајтан. Дугмад су се такође разликовала по величини: од малог грашка до јајета. Јасно је да је такав накит наслеђен, даван младој у мираз, итд. И тек доласком реформе ношње (фрак, фрак, јакна) стари дугмићи су постали скромнији, замењени строжијим и уздржаних. А у 19. веку дугмад су ушла у свакодневни живот жена.

Дугмад су у историји служила и као идентификациони знак. За одећу министара и људи на власти коришћени су ресорни узорци. По таквом дугмету можете одредити којој категорији и којој је установи припадао њен власник, у којим годинама је служио и у којим је чиновима био на листи. Дугмад су се разликовала и имала су свој тип за сваку категорију: од чувара до канцелара. Занимљива чињеница је да су неки симболи преживели до данас: храстове гране (шумар), сидро (флота) итд. Материјали су такође имали своју симболику. Племенити метали припадали су официрима. Калај, бронза, бакар и месинг - за обичне војнике. Генерали гарде носили су дугмад са орлом, а представници краљевских породица су користили дугмад са круном на спољној страни производа.

У словенском писању помињу се дугмад амајлија која служе као браниоци свог власника од злих духова и демонских сила. Од почетка 20. века почела су да се појављују пластична дугмад. Сада се верује да су метална дугмад заувек ствар прошлости, остављајући нас са својим колегама направљеним од алуминијума и пластике у замену за друге материјале.
Прилози
IMG_20230105_202552.jpg
Последње учитавање од Alexander Soloviev дана 05 Јан 2023, 20:27, учитано 1 пут укупно.
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Историја дугмади

Порука од Alexander Soloviev »

Класификација старих дугмади

У ствари, класификатор дугмади прошлих векова је веома произвољан. Основом за поделу старих и старинских дугмади сматра се разлика у свакодневном животу и одељењу. Потоњи су украшавали униформе, наглашавајући припадност власника истих званичницима, представницима ресора, министарстава, влада покрајина и градова, војних структура и јединица флоте. Дугмад по овој основи такође су се разликовала у образовним институцијама. И свака врста дугмади имала је разлику у свом изгледу у погледу амблема, натписа и других атрибута. По дугмадима се могло утврдити да ли неко припада некој структури на власти, политици или уметности. Своје идентификационе ознаке носили су представници Академије уметности, државне банке, граничари и других институција.

На пример, ако су на дугмету приказани двоглави орао и две поштанске сигналне цеви (рогови), онда се са сигурношћу може рећи да је власник таквог дугмета служио у поштанско-телеграфском одељењу. А укрштени чекићи значе да је његов власник био службеник рударског одељења.
Прилози
1.jpeg
2.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Дугмад-кокарда са капе пољске униформе немачке војске од 1907. до 1945. године.

Порука од Alexander Soloviev »

Дугмад-кокарда са капе пољске униформе немачке војске од 1907. до 1945. године.
Прилози
IMG_20230108_184238.jpg
IMG_20230108_184255.jpg
IMG_20230108_184217.jpg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Старинска дугмад

Порука од Alexander Soloviev »

Старинска дугмад
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Пошаљи Одговор

Повратак на “Стари предмети за домаћинство”