Kao iu srednjem veku, biblioteke pri crkvama i manastirima su se borile protiv krađe knjiga.

Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Kao iu srednjem veku, biblioteke pri crkvama i manastirima su se borile protiv krađe knjiga.

Порука од Alexander Soloviev »

U srednjem vijeku knjige su bile od velike vrijednosti: listovi pergamenta, izrada poveza i korica, rad prepisivača - sve je to koštalo mnogo novca. Stoga su se u bibliotekama pri crkvama i manastirima uvijek borili protiv krađe knjiga.

Najlakši način - sasvim očigledan - je vezati knjigu, odnosno "staviti" je na lanac. Čitalac je mogao da je skine sa police, stavi na obližnji sto i pročita, ali je bilo nemoguće izvaditi iz biblioteke a da ne ošteti samu knjigu. Prva fotografija knjige nalazi se u biblioteci Herefordske katedrale u Engleskoj.

Drugi način nije bio toliko očigledan, u knjizi je na vidnom mestu pisalo a) ime pravog vlasnika; b) prokletstvo na onoga ko je ukrao knjigu.

Nešto poput: „Proklet bio onaj koji je ukrao knjigu i proklet dovijeka ako je ne vrati ili ne iskupi za svoje djelo“ ili „ako neko ukrade, neka zna da će se na Sudnjem danu pojaviti pred licem“. našeg Gospoda Isusa Hrista kao lopov” (3 ilustracija).

Postoje natpisi koji traže od pronalazača ili lopova knjige da je vrati pravom vlasniku. Natpis na stranici knjige glasi: "Ko me nađe ili ko me uzme, ja sam knjiga Džona Fosa" (na poslednjoj fotografiji). Jedini problem je što je otpisano ime prethodnog vlasnika i upisano novo ime - John Foss, koji je, vrlo vjerovatno, sam ukrao ovu knjigu.
Прилози
IMG_20230224_163927.jpg
IMG_20230224_163943.jpg
IMG_20230224_163959.jpg
IMG_20230224_164020.jpg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Пошаљи Одговор

Повратак на “Књиге, Часописи, Новине, Леци”