Identifikacija, čišćenje, popravka kovanica

Корисников грб
Саша Сакович
Поруке: 496
Придружен: 08 Мај 2022, 20:30
Место: Trstenik Srbija

Identifikacija, čišćenje, popravka kovanica

Порука од Саша Сакович »

Добар дан свима! Молим вас помозите да одредите какав новчић?
Прилози
IMG_20220511_202600.jpg
IMG_20220511_202649.jpg
Ако нешто купите од мене, пошаљите ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Помозите да идентификујете новчић.

Порука од Alexander Soloviev »

Добро вече! У оваквом стању је веома тешко одредити! Покушајте да га очистите. Потопите у раствор сирћета 15 минута. Затим оперите водом и истрљајте четкицом за зубе раствором сапуна и соде бикарбоне. Снимите нове фотографије. Можда ће рељефи вашег новчића бити боље видљиви. Сретно вам!
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Саша Сакович
Поруке: 496
Придружен: 08 Мај 2022, 20:30
Место: Trstenik Srbija

Re: Помозите да идентификујете новчић.

Порука од Саша Сакович »

Нове фотографије кованице.
Прилози
2.jpeg
1.jpeg
Ако нешто купите од мене, пошаљите ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Саша Сакович
Поруке: 496
Придружен: 08 Мај 2022, 20:30
Место: Trstenik Srbija

Обнова руске рубље из 1833

Порука од Саша Сакович »

Добар дан! Желим да питам стручњаке за савет! Руски испод уморне рубље, са накнадном продајом на аукцији. Овакав приказ? Или вратити (поправити рупу)?
Прилози
IMG-20220519-WA0011.jpg
IMG-20220519-WA0012.jpg
IMG-20220519-WA0010.jpg
Ако нешто купите од мене, пошаљите ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Копач
Поруке: 330
Придружен: 17 Мај 2022, 17:28

Re: Обнова руске рубље из 1833

Порука од Копач »

Добро вече! Наравно да нисам учитељ, могу да грешим! Ако је то, тачно! По мом мишљењу, ако затворите рупу у новчићу, то ће бити скупље (судећи према продаји на светским аукцијама). Али сама поправка (осим ако наравно, нема искуства) је тешка. Потребно је пронаћи део донаторског новчића потпуно исти узорак. Изрежите нити у рупу новчића. Направите шипку, исеците нит на то. Помичите се кроз шипку у новчић и лагано прикључите шипку са обе стране. Затим је обновљен део натписа или слика са специјалним стиговима. Можда је све, главна жеља и стрпљење! Ако се бојите, боље је потражити драгуљар са искуством у таквим поправкама! Срећно!
У Србији можете да копате детектором метала: 1) Ако сте власник земљишта. 2) Уз дозволу власника земљишта.
3) ако се ова земљишна парцела не налази у границама споменика културе. Ако нађете нешто занимљиво, не заборавите да обавестите археологе!
Корисников грб
Саша Сакович
Поруке: 496
Придружен: 08 Мај 2022, 20:30
Место: Trstenik Srbija

Re: Помозите да идентификујете новчић.

Порука од Саша Сакович »

Добро вече! Лежао је у сирћету десет дана. Данас сам га извадио и очистио четком и сапуном.
Прилози
1.jpeg
2.jpeg
Ако нешто купите од мене, пошаљите ми приватну поруку. Хвала
Luka Darko
Поруке: 9
Придружен: 23 Мај 2022, 21:11

Добро вече. Ко чисти новчиће?

Порука од Luka Darko »

Добро вече. Ко чисти новчиће?
Корисников грб
Копач
Поруке: 330
Придружен: 17 Мај 2022, 17:28

Re: Добро вече. Ко чисти новчиће?

Порука од Копач »

Добро вече! Читам ово већ неколико година. Пријатељи су га донели из Русије, али имамо га и у Србији. Одсекао сам длачице са четкице за зубе на пола. Умочио сам ресице у теглу, очистио новчић, испрао га водом. Погледао. још умочен, очишћен. И тако до резултата који ми одговара. Све је индивидуално! Неки људи воле да кувају у соди. Неко га баци у лимунов сок, неко га натопи у кока-колу. Постоји много начина.
Прилози
чистелка.jpeg
У Србији можете да копате детектором метала: 1) Ако сте власник земљишта. 2) Уз дозволу власника земљишта.
3) ако се ова земљишна парцела не налази у границама споменика културе. Ако нађете нешто занимљиво, не заборавите да обавестите археологе!
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Како обновити стару новчаницу

Порука од Alexander Soloviev »

Потребно је спустити новчаницу 20-25 минута у топлу воду тако да папирна маса набубри. Затим ставите на равну површину и запените сапуном, и трљајте меком четком или крпом по целој површини да бисте уклонили прљавштину и масноћу. Овај поступак се понавља за следећу страну. Када је све готово потребно је да исперите новчаницу под текућом водом и раширите је по стаклу, а затим меком крпом изравнајте све савијене и савијене делове новчанице, покријте је другом чашом на врху и ставите испод. нешто тешко. Након 10 сати, новчаница ће се осушити и бити као нова. Након таквог поступка, новчаница неће изгубити својства.
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Чишћење новчића

Порука од Alexander Soloviev »

Није тајна да било који новчић временом губи свој првобитни изглед, а многи колекционари почетници настоје да врате сјај и чистоћу свим својим новчићима што је пре могуће, посебно ако виде да су веома стари. Међутим, овде постоји једна квака - чињеница је да су неки неочишћени новчићи од велике колекционарске вредности, јер је стање новчића одређено не само његовом чистоћом, већ и очуваношћу рељефа. Свако заглађивање или изрезивање услед уклањања оксида може значајно да умањи вредност новчића, па пре него што почнете да чистите, размислите да ли је то потребно овом комаду.
Наравно, избор начина чишћења новчића зависи од метала од којег је направљен, а у нумизматичкој продавници биће најлакше купити посебан чистач новчића, са којим се чак и почетник лако носи са чишћењем. Али ако желите да идете другим путем, постоји још неколико универзалних начина да очистите новчиће користећи друга доступна средства.
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Пошаљи Одговор

Повратак на “Кованице, Папирни новац, Хартије од вредности”