Vojni posmrtni znaci zemalja svijeta

Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Немачка. Знакови смрти

Порука од Alexander Soloviev »

Војничка књига са футролом за значку.
Прилози
IMG_20230119_193947.jpg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Немачка. Знакови смрти

Порука од Alexander Soloviev »

Жетон се носио или у посебном џепу панталона или око врата. Навлака за жетон је масовно коришћена, јер је материјал жетона могао да запрља доњи веш и није баш лепо пристајао уз тело. Поклопац је био рађен најчешће од коже и имао је закопчавање на дугме.

Врло често постоје жетони са подацима прецртаним на једној страни и поново попуњеним на другој страни. Ова пракса је понекад примењивана када је војник премештен у другу јединицу.

Током Другог светског рата, више од 15 милиона људи који су служили у Вермахту примило је личне знаке, неки од њих више пута (након губитка).
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Ратни посмртни знаци Мађарске током Другог светског рата

Порука од Alexander Soloviev »

Лична ознака војног лица мађарске војске била је правоугаона алуминијумска кутија димензија 33к46 мм, са ушицом у горњем делу за увлачење гајтана и копчом типа капе. Медаљон се састојао од две идентичне половине на којима су одштампане табеле са десет колона и десет редова. Крајња лева колона је попуњена бројевима од 0 до 9 од врха до дна у растућем редоследу. Вертикалне линије које раздвајају четврту од пете и шесте од седме колоне имале су таласаст облик. Изнад стола је натпис HUNGARIA. Табела је садржала кодиране информације о власнику ЛОЗ. Кодирање је изведено у облику тачака. Прве четири тачке кода означавале су број округа у којем је рођен власник ЛОЗ, пета и шеста тачка означавале су годину рођења. Тачке од седам до десет одговарале су матичном броју власника ЛОЗ у матичној књизи рођених одговарајућег округа у наведеној години.

Треба напоменути да су за мађарске легије на Источном фронту рађени жетони по узорцима Вермахта. На предњој страни таквог знака био је назначен скраћени назив легије (GEORG.LEG, ARMEN.LEG итд.) и лични број легионара. На полеђини, често као лична иницијатива, примењивано је пуно име власника.
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Ратни посмртни знаци Мађарске током Другог светског рата

Порука од Alexander Soloviev »

Празан токен.
Прилози
IMG_20230119_201321.jpg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Ратни посмртни знаци Мађарске током Другог светског рата

Порука од Alexander Soloviev »

Токен са одштампаним информацијама.
Прилози
IMG_20230119_201512.jpg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Ратни посмртни знаци Мађарске током Другог светског рата

Порука од Alexander Soloviev »

Уметак токена.
Прилози
IMG_20230119_201652.jpg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Војне смртничке ознаке Шпаније у Другом светском рату

Порука од Alexander Soloviev »

Званично, Шпанија није учествовала у Другом светском рату, али се шпанска „Плава дивизија“, наводно створена од добровољаца, борила у саставу немачких трупа. Такође, шпанска „Плава ескадрила” борила се у саставу Луфтвафеа, а шпанска чета у саставу СС јединица. У борбама на Источном фронту учествовало је више од 50 хиљада Шпанаца. Шпанци су ратовали и у Арденима, Померанији, бранили Берлин.

Лична идентификациона ознака војника шпанске војске била је ЛОЗ Вермахта из 1935. или 1941. године, на којој је, поред стандардних информација усвојених у немачкој војсци, нанесен натпис «Span.Div.».
Крвна група, по правилу, није била назначена на ЛОЗ војника шпанске војске. Материјал жетона је углавном алуминијум.
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Војне смртничке ознаке Шпаније у Другом светском рату

Порука од Alexander Soloviev »

Лична идентификациона значка шпанског војног особља.
Прилози
IMG_20230119_202500.jpg
IMG_20230119_202519.jpg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Италијански војни знак смрти у Другом светском рату

Порука од Alexander Soloviev »

Лична ознака војника италијанске војске израђена је од танког месинганог лима и састојала се од две идентичне половине правоугаоног облика димензија 36к39 мм са избочином у горњем делу. Избочина је имала рупу пречника 2 мм кроз коју је убачен овални прстен. Обе половине медаљона биле су спојене дуж леве ивице, а имале су перфориране удубљења на линији прегиба са унутрашње стране ради лакшег ломљења ЛОЗ на пола у случају смрти власника. Предња страна знака је са десне стране имала избочину ширине 2 мм, која је била нагнута преко задње половине ЛОС-а и тако чврсто повезивала оба његова дела. По целом ободу медаљон је омеђен ободом ширине 2 мм.
Утискивањем са бланко пресавијеног на пола, затим се посебном пресом наносила информација, а истовремено на обе њене половине и садржала шифру, годину рођења, презиме и име, име оца и девојке. презиме и име мајке, крвна група. Испод места је град или село, округ (округ), покрајина.
Веома ретко пуњена јединица. Понекад је на површину жетона наношен сребрни премаз, штитећи га од спољашњих утицаја. Жетони су се носили на посебном стандардном ланцу са бравом и остајали на покојнику. И да би се објаснили мртви, одломљена је дупла плоча.
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Италијански војни знак смрти у Другом светском рату

Порука од Alexander Soloviev »

Означене идентификационе ознаке.
Прилози
IMG_20230119_203504.jpg
IMG_20230119_203518.jpg
IMG_20230119_203533.jpg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Пошаљи Одговор

Повратак на “Предмети везани за војну историју”