Неколико фактора који одређују цену и реткост књига

Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Неколико фактора који одређују цену и реткост књига

Порука од Alexander Soloviev »

Неке књиге се продају за 100 динара, а неке за 10000 евра.
Тираж или број примерака игра велику улогу у цени књиге. Што је мањи број примерака, то је скупља сама књига.
Старо не значи да је ретко и скупо (међутим, као и сви стари предмети).

Већина књига штампаних у 19. веку прилично је уобичајена и онлајн аукције су преплављене таквим примерцима.
Позивајући се на античка издања, да пронађемо издање од 1700. и раније. На новијим, потражите напомену да (прво издање) ово каже да је књига ређа од каснијих верзија књиге.
Прилози
1.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Неколико фактора који одређују цену и реткост књига

Порука од Alexander Soloviev »

Али постоје неке књиге које су саме по себи веома ретке, нису антиквитети, оригинални рукописи, музичка дела, оне су јединствене јер су обично написане само у једном примерку. Треба их погледати и пажљиво проучити.
Прилози
2.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Неколико фактора који одређују цену и реткост књига

Порука од Alexander Soloviev »

Важно је да ли имате белетристично дело, поезију у рукама и да ли је аутор познат?
Научна књига, историјски записи, чињенице, филозофске визије или записи научних списа. Ове књиге су веома занимљиве за колекционаре.
Прилози
3.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Неколико фактора који одређују цену и реткост књига

Порука од Alexander Soloviev »

Важну улогу у трошковима игра стање рада (изглед).
Да ли се странице добро држе? Да ли су странице чисте и без мрља и расцепа? Да ли су све странице на месту? Каква је то маска? Ови фактори увек снижавају цену књиге!
Прилози
4.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Неколико фактора који одређују цену и реткост књига

Порука од Alexander Soloviev »

Важно је порекло
Ово је прича о томе ко је био власник књиге (аутограма) и одакле је дошла. Занимљива или јединствена прича може додати вредност књизи.
Можда је припадао аутору или познатој личности.
Постоје наруџбине за такве примерке и дилери прате тако ретка издања.
Прилози
5.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Саша Сакович
Поруке: 496
Придружен: 08 Мај 2022, 20:30
Место: Trstenik Srbija

Re: Неколико фактора који одређују цену и реткост књига

Порука од Саша Сакович »

👍
Ако нешто купите од мене, пошаљите ми приватну поруку. Хвала
Пошаљи Одговор

Повратак на “Књиге, Часописи, Новине, Леци”