Како одредити старост старог намештаја? Веза (лачин реп).

Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Како одредити старост старог намештаја? Веза (лачин реп).

Порука од Alexander Soloviev »

Ова врста споја држи две плоче заједно у кутији или фиокама и кључ је за старост и аутентичност старог намештаја. Везе у облику ластиног репа, посебно у фиокама, говоре нам о конструкцији намештаја и упознавању. Након што смо мало проучили ове примере, лако је пронаћи прави дизајн и намештај направљен ручно.
Назив (ластин реп) потиче од изгледа зглоба, који подсећа на троугласти облик птичјег репа. Искусни столар је направио ове везе користећи ручне алате, мале тестере и длето за дрво. На једној дасци су направљени мали репови, а на другој су изрези пажљиво калибрисани тако да се обе стране дасака тачно слажу једна са другом и комбинују. Када се спој мајсторски уради, постаје сигуран спој од две плоче који може да траје вековима. Мало лепка јача везу,
а добра веза у облику ластиног репа има велику снагу и издржљивост. Овај склоп намештаја има велику снагу, одржавајући комаде дрвета у савршеном положају током дужег временског периода. Једноставнији рустикални намештај често је имао велике репове или чак један широки реп. Европски столари су правили ручно резане репове до око 1900. године.
Прилози
1.jpeg
2.jpeg
3.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Како одредити старост старог намештаја? Веза (лачин реп).

Порука од Alexander Soloviev »

Ластин реп у облику (тип и заливи):

Пре отприлике 1870. године, столари из Америке развили су облик ластиног репа (тип и залив).
Исечени су помоћу шаблона и мајстори су направили веома квалитетан спој.
Пажљивији преглед не показује никакве нестандардне резове или одступања, већ је направљен прецизан и идентичан машински обрађен спој.
Прилози
4.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Како одредити старост старог намештаја? Веза (лачин реп).

Порука од Alexander Soloviev »

Машинско сечење ластиног репа:

Амерички технолошки развој у столарству подстакао је масовну производњу намештаја са заменљивим деловима и брзу производњу за растућу и богату средњу класу. Спора и мукотрпна обрада и резбарење, један по један, од стране једног мајстора столарије није било погодно за ново масовно тржиште. Снага паре коју преносе ременице и кожни каишеви које покрећу тестере, урезивачи навоја и глодалице који могу тачно да реплицирају оригинални узорак. Ове глодалице су биле претече савремених електричних алата и могле су се користити за брзо сечење машински обрађеног споја (ластини реп). Сваки рез је потпуно исти као и други, сваки реп и игла се тачно поклапају. Пажљива инспекција не показује нетачности у резовима или одступања од вештог мајстора, већ тачан и идентичан машински обрађен шав. Ови машински резани репови су јаки и издржљиви као ручно рађени шавови и постали су стандард најфинијег америчког намештаја.
На слици је један од најранијих примера резбарења ластиног репа на креденцу из 1920-их. Такође на ивицама су видљиви трагови недавне рестаурације фарбе.
Прилози
5.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Како одредити старост старог намештаја? Веза (лачин реп).

Порука од Alexander Soloviev »

Тренутно је веза између:

Употреба ручног алата у изради оваквих ручно резаних спојева сада је домен хобиста и малих столара који стварају аутентичне реплике антикног намештаја.
Прилози
6.jpeg
7.jpeg
8.jpeg
9.jpeg
10.jpeg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Саша Сакович
Поруке: 496
Придружен: 08 Мај 2022, 20:30
Место: Trstenik Srbija

Re: Како одредити старост старог намештаја? Веза (лачин реп).

Порука од Саша Сакович »

👍
Ако нешто купите од мене, пошаљите ми приватну поруку. Хвала
Пошаљи Одговор

Повратак на “Стари намештај, Фигурице, Слике, Огледала”