Кованице Руског царства за Грузију

Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Кованице Руског царства за Грузију

Порука од Alexander Soloviev »

Нормативна тежина бакарног новчића била је следећа:

Бисти - 3 шпуле 62 удела (15,55 г)
Поло Бисти - 1 шпул 79 удела (7,77 г)
5 пули - 67,5 удела (3,89 г)

На бакарним новчићима недостајали су иницијали минзместера.

Поло Бисти (10 пули). 1808. Бакар, 7,7 г
Прилози
IMG_20230113_221513.jpg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Кованице Руског царства за Грузију

Порука од Alexander Soloviev »

Дизајн грузијских кованица, и сребрних и бакарних, прилично је скроман. У горњем делу аверса налази се трозуба градска круна. Испод је назив главног града региона "ТБИЛИСИ". На самом дну аверса су укрштене маслинове и палмине гранчице. На реверсу је искована ознака апоена, година ковања и минзмеистер (само на сребрном новцу). Сребрни новчићи имају ивицу попут врпце, док бакарни новчићи имају мрежасту ивицу. Рељеф кованог новца је висок.

Деноминација на полеђини била је назначена на следећи начин:

На двоиних Абази - 400 картули тетри (400 Карталин сребра, тј. 400 метака)

На Абази - 200 картули тетри (200 Карталин сребра)

На поло Абази- 100 картули тетри (100 Карталин сребра)

За 20 пули (бисти) - 20 картули пули (20 картали пули)

За 10 пули (поло бисти) - 10 картули пули (10 картали пули)

За 5 пули - 5 картули пули (5 картали пули)
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: Кованице Руског царства за Грузију

Порука од Alexander Soloviev »

Када је у Русији почело ковање платинасте кованице, овај куриозитет је у почетку, још пре редовног издања, почео да се представља као државни поклон. Цар Николај И је 1829. године рекао министру финансија Канкрину да је необична руска платинаста кованица изузетно омиљена у Персији. Одлучено је да се у Грузију пошаљу главнокомандујући Одвојеног кавкаског корпуса, гроф Паскевич, 1000 платинастих кованица за поклоне, као и сирова платина на продају локалном становништву.
Године 1832. донета је одлука о ликвидацији ковнице у Тифлису, која је трајала до 1835. године. Током свог постојања, Ковница у Тифлису производила је грузијске сребрне новчиће у вредности од 1.060.000 рубаља. Треба напоменути да фалсификатори практично нису фалсификовали грузијске кованице. То је забележено у документима ковнице и контролних службеника. Последњи грузијски новчићи су издати 1833. године. Након тога, Грузија је прешла на све-царску руску кованицу.
Аутор: Роман Новожејев (доктор историје, ванредни професор)
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Саша Сакович
Поруке: 496
Придружен: 08 Мај 2022, 20:30
Место: Trstenik Srbija

Re: Кованице Руског царства за Грузију

Порука од Саша Сакович »

👍
Ако нешто купите од мене, пошаљите ми приватну поруку. Хвала
Пошаљи Одговор

Повратак на “Кованице, Папирни новац, Хартије од вредности”