Stanovnik Bjelorusije skuplja paukove, guštere i zmije:

Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Stanovnik Bjelorusije skuplja paukove, guštere i zmije:

Порука од Alexander Soloviev »

Stanovnik Vitebska Alexander Nurnazarov ima neobičan hobi.

35-godišnji zavarivač skuplja žive pauke, guštere, zmije i neke egzotične žohare. Svi kućni ljubimci žive u standardnom trosobnom stanu sa Sashom, njegovom suprugom i njihova dva mala sina.

U carstvu paukova
Veći dio svog života Alexander je, kao i većina običnih ljudi, bio zaziran prema paukovima. Promijenio je svoj stav prema tim stvorenjima nakon što je posjetio izložbu egzotičnih insekata u Vitebsku. Čovjek je bio zapanjen ljepotom i snagom tarantula. Divio se i zaboravio na to. Ali prije otprilike 4 godine, Sashina supruga rekla je da njezin kolega s posla drži tarantule kod kuće, pokazujući fotografiju. I Aleksandar se zapalio. Možda zvuči smiješno, ali čovjek je shvatio da je pauk savršen ljubimac.
Прилози
IMG_20230131_205357.jpg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: stanovnik Bjelorusije skuplja paukove, guštere i zmije

Порука од Alexander Soloviev »

“Donio sam svog prvog pauka kući i odmah mi se učinio kao prilično slatko stvorenje.”

“Kao dijete uvijek sam imao kućne ljubimce”, kaže Alexander. - Kad sam osnovao obitelj, imali smo mačke, ali su djeca postala alergična na njih. Razmišljao sam o tome da nabavim psa, ali morate provoditi vrijeme redovito ga šećući. Došao sam do zaključka da želim nešto neobično. Razmišljala sam o tvoru, ali sam pročitala da označavaju teritorij, i nije preporučljivo držati ih s malom djecom, pa sam odbila. U tom smislu, pauk je idealan. Od njega nema buke i stranih iritantnih mirisa, što se manje penjem do njega, to mu je bolje i udobnije.

Nakon što je na tematskim internetskim forumima pronašao oglas za prodaju pauka, Alexander je kupio osmomjesečnu tarantulu za 30 dolara. Usput, suprotno njihovom imenu, ptice, čak iu divljini, gotovo ne jedu (samo u rijetkim slučajevima mogu napasti malo pile), ali su insektivorni paučnjaci.

“Sjećam se da sam svog prvog pauka donio kući, odmah mi se učinio prilično slatkim stvorenjem, tako narančastih šapa”, kaže Alexander. - Supruga je to pogledala i promijenila negativno mišljenje izrečeno dan prije u suprotno. Također je smatrala da je pauk simpatičan, kao i uobičajeni kućni ljubimci.
Прилози
IMG_20230131_205826.jpg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: stanovnik Bjelorusije skuplja paukove, guštere i zmije

Порука од Alexander Soloviev »

U tom trenutku Aleksandar je svojoj ženi rekao da neće pokretati nove pauke. Ali ispalo je drugačije.

“Često kada ljudi dobiju jednog pauka, nakon toga kupe još”, kaže Alexander. - Uostalom, skupljanje i uzgoj pauka vrlo je zanimljiva aktivnost. Osim toga, oni su jeftini - od 3 rublja. Ali sljedeće dvije jedinke sam nabavio tek nakon 8 mjeseci, kada sam shvatio da sam zreo za ovaj korak. Kupio sam više - vrstu drveća pauka Psalmopoeus cambridgei, koja doseže 20 cm raspona šapa i kopnenu vrstu Acanthoscurria geniculata veličine 25 cm.

Kasnije je Alexander postupno kupio još petnaest pauka. Prema čovjeku, ove kućne ljubimce je lako držati. Na primjer, odrasli pauci jedu jednom tjedno ili dva, a mladunci u prosjeku jednom svaka 3 dana. Kako bi ih hranio, Alexander kod kuće uzgaja žohare u posebnim "kavezima". Jedina relativna poteškoća je potreba za održavanjem temperature od 25-30 stupnjeva Celzijusa radi udobnosti pauka. Također im je potrebna vlažnost od 40-90%, tako da Alexander povremeno ulijeva vodu u terarije, navlaživši dio tla, uzimajući u obzir individualne potrebe svake vrste.

"Pauk može ugristi, općenito, kao i svaka druga životinja."

Kako bi bili sigurni da je sve u redu, na spremnike su postavljeni termometri i hidrometri. Obična osoba ne razumije u čemu je radost držanja takvih kućnih ljubimaca kod kuće.



A što je radost akvarijskih ribica? - retorički se pita čovjek. - Ali puno problema s akvarijem, morate znati kompatibilnost različitih riba. Naravno, pauk se ne može maziti, on ne doživljava osobu kao gospodara. Neće vam nositi papuče ili slatko predeti. Sviđaju mi ​​se zbog svoje neobičnosti, koja je povezana s nekom opasnošću.

Pauk može ugristi, općenito, kao i svaka druga životinja. I morate pravilno postupati s njim kako ne biste patili sami, ne biste ugrozili one oko sebe i samog pauka. Da biste to učinili, morate gledati kada postane u karakterističnom stavu upozorenja. Svakome svoje: netko skuplja marke, netko novčiće. Volim skupljati paukove.
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: stanovnik Bjelorusije skuplja paukove, guštere i zmije

Порука од Alexander Soloviev »

Afrička tarantula. Pravo zlo
Alexander je spreman satima s entuzijazmom pričati o svojim paucima, opisujući svakoga ljudskim epitetima.

"Čak i unutar svoje vrste, pauci su vrlo različiti", kaže čovjek. “Može biti vrlo otrovan, ali miran. Postoje sramežljivi ili agresivno oštri u kombinaciji s niskom toksičnošću. Imam jedan primjerak koji ne pokušava pobjeći, jedino ako ga gurneš može se jednostavno maknuti u stranu. On je miran. Svim svojim izgledom pokazuje da se ne boji i da se ima čemu suprotstaviti. On je kraljevski pavijan (Pelinobius muticus, u našim krugovima poznatiji kao Cravshay, zbog starog naziva Sitharischius crawshay). Kupio sam ga u Hersonu. Rđaste je boje, s neobičnim zadebljanim četvrtim parom nogu. Nazivaju ga kraljem tarantula. Velik je i proizvodi siktavi zvuk kada je ljut. On je za mene možda jedan od najvrjednijih primjeraka.

"Prođete pokraj terarija - on juri na zidove."

- A tu je i crvena afrička tarantula. Razbijen je po cijeloj glavi. Pravo zlo. Prođete pored terarija - on juri na zidove. Često stoji u napadačkom stavu, želi vas proždrijeti, vidi se po tome. Ova vrsta plete snježnobijelu mrežu. Ponekad se zaglavi. Motam ovu mrežu, on je nesretan. I juri na sve što se miče u njegovoj blizini.
Прилози
IMG_20230131_210256.jpg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: stanovnik Bjelorusije skuplja paukove, guštere i zmije

Порука од Alexander Soloviev »

Kako su se gmazovi "registrirali" kod kuće

Prije otprilike šest mjeseci, kad je Alexander kupio sve pauke koje je želio ili mogao priuštiti, prešao je na gmazove. Mnoge neotrovne, neagresivne zmije također su nezahtjevne za držanje. Barem je Alexander tako mislio.



U početku sam si kupio pitona za 75 dolara, kaže kolekcionar. - No ubrzo sam shvatio nepromišljenost ove odluke, jer su ga bivši vlasnici navikli samo na živu hranu. Za hranjenje sam morao kod kuće držati i uzgajati žive miševe. Ali nisam htio djeci objašnjavati zašto mi miševi trebaju i gdje nestaju. Nije bio sklon reći da ih jedu zmije.

Sjećam se da sam u tom trenutku bila malo razočarana takvom kolekcijom. Prodaje se piton, miševi. I stavio na prodaju mnoge pauke. Dio je uspio prodati, ali je stao.
Прилози
IMG_20230131_211108.jpg
IMG_20230131_211126.jpg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: stanovnik Bjelorusije skuplja paukove, guštere i zmije

Порука од Alexander Soloviev »

Ubrzo je Alexander vidio zmiju od prijatelja - kukuruznu zmiju (dostiže 2 metra duljine). Za hranjenje ove zmije možete kupiti smrznute miševe, koje gmaz jede odmrznute jednom tjedno. Zatim je čovjek kupio još jednu zmiju, a nedavno - mladog carskog udava.

"Zmije su zanimljive na isti način kao i pauci", kaže Alexander. “Radost je posjedovati egzotične ljubimce. I svaka zmija ima svoje navike: možete je dodirnuti, svaka reagira drugačije. Na primjer, jedan će pokušati otpuzati, drugi će pokazati znatiželju. Kukuruzna zmija je podmitljivala samo svojom aktivnošću. Uzeš ga, a on stalno puzi. Miješaš ruke, on stalno negdje treba.
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: stanovnik Bjelorusije skuplja paukove, guštere i zmije

Порука од Alexander Soloviev »

Gotovo istovremeno sa zmijama, Aleksandar je dobio bradate zmajeve. Čovjek je na internetu pročitao da je ovaj gušter savršen za ljubitelje reptila početnike. Sada Aleksandar ima tri agame i još jednog guštera - eublefara. Iako zahtijevaju mnogo više pažnje od drugih kućnih ljubimaca. Vrijedno je toga.

- Gušteri žive u grupi, komuniciraju jedni s drugima, - kaže Alexander. Imaju razvijenu gestikulaciju. Ako uzmete guštera u ruku, on se zagrije, dopušta vam da ga mazite. Odem u terarij, gušteri me prepoznaju, čekaju da bacim hranu. Pauk ili zmija ne smiju biti izostavljeni iz vida: ponašanje nije uvijek predvidljivo. Mogu iznenada pokušati pobjeći ili ugristi ako nešto u blizini smatraju prijetnjom.
Прилози
IMG_20230131_211526.jpg
IMG_20230131_211545.jpg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: stanovnik Bjelorusije skuplja paukove, guštere i zmije

Порука од Alexander Soloviev »

Gušter sjedi u blizini, sve joj se sviđa. Na internetu postoje snimke kako gušter trči za osobom po kući koja je gađa hranom. Istina, guštere je potrebno hraniti svaki dan, au terariju im trebaju žarulje: za grijanje i ultraljubičasto zračenje. Usput, naručio sam smrznutog cvrčka da ih nahranim, jer su već pojeli skoro sve žohare.

"Imamo ormare i prozorske klupčice pune staklenki s kukcima i gmazovima."

Svi Alexanderovi egzotični ljubimci žive u sigurno zaključanim terarijima, staklenkama i posudama. Pritom se pauci i zmije zatvaraju radi sigurnosti djece, a zrak ulazi u kukce i gmazove kroz male otvore u njihovim nastambama. Međutim, djeca se ne penju na kućne ljubimce. Aleksandar im je objasnio da je to nemoguće učiniti. A na prijedlog djeteta, Alexander povremeno razmišlja o nadopunjavanju zbirke.
Прилози
IMG_20230131_211831.jpg
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Корисников грб
Alexander Soloviev
Поруке: 2253
Придружен: 14 Мај 2022, 20:15

Re: stanovnik Bjelorusije skuplja paukove, guštere i zmije

Порука од Alexander Soloviev »

Na YouTubeu je najmlađi sin vidio dovoljno videa i pita kad ćemo ga kupiti”, kaže kolekcionar. - Dakle, na zahtjev sina, uzeli smo Stick insect (insekt). Ostao je kod nas mjesec dana, ugađao, darivao. Iz istih razloga je kupljen mali škorpion.

Zapravo, zgodno je prikriti svoje želje djetinjastim željama kad se te želje poklope (smješka se sugovornik – ur.). Sada dijete traži "Khamilyon". Jasno je da je već negdje vidio kameleona. Razumijem da ga je teško održavati. Iako košta samo 100 rubalja, otprilike. Općenito, želim primiti puno ljudi, ali sve ovisi o nedostatku prostora. Uostalom, imamo ormare, prozorske daske, noćne ormariće pune posuda i teglica s kukcima, gmazovima. Srećom, supruga ima razumijevanja za moj hobi.

Tekst i foto: Evgenij Ogonkov
За сва питања о раду форума (Ваши предлози и коментари), као и питања о оглашавању на форуму, пошаљи ми приватну поруку. Хвала
Пошаљи Одговор

Повратак на “Sakupljanje amonita, životinja, insekata:”